Molimo logirajte se kako bi koristili celokupan forum... Smile
Hvala Administracija sajta...

Početna stranicaPortalFAQPretražnikRegistracijaLogin

Share | 

POBEDITI BRIGE

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
COVEK_ZVER
Junior
Junior

Broj poruka : 267
Datum upisa : 03.11.2008

PostajNaslov: POBEDITI BRIGE   06.01.09 17:09

Insert iz jednog clanka C.Bodleya, pisca......

Sedam godina sam proveo medju nomadskim arapskim plemenima u Sahari - Alahovom vrtu - bilo je najsmirenije i najsretnije razdoblje moga zivota. Naucio sam njihov jezik, nosio njihovu nosnju, jeo njihovu hranu i prihvatio njihov nacin zivota. Medju njima sam i ja postao pastirom, cuvao ovce i spavao u satorima.
Pre nego sam se otisnuo u Saharu imao sam za sobom zivot bogat raznolikim iskustvima....ALI BIO SAM SIT CIVILIZACIJE i poput Lorensa od Arabije otisnuo se...
Nije mi zao sto sam to ucinio. Arapi su me naucili umetnosti zivljenja i pobedjivanja briga.
Poput svih muslimana, Arapi su fatalisti. Veruju da je Muhamedova rec u Kuranu bozansko objavljenje Alaha. Stoga izreku iz Kurana " Bog je stvorio coveka i sve sto covek radi " prihvataju doslovno, a zivot uzimaju smireno, nikad nikuda ne zure i nisu podlozni snaznim promenama raspolozenja kad stvari podju nizbrdo. Veruju da se sve desava onako kako je sudjeno i da niko osim Boga ne moze izmeniti svet.
To, medjutim, ne znaci da u kriznim situacijama nisu borbeni. Pokusacu to ilustrovati opisom strahovitog nevremena sto me jednom zateklo u Sahari. Snazan, vruc vetar puna je tri dana i noci zavijao Saharom a bio je toliko jak da su zrnca saharskog peska zasula sredozemlje i stigla cak do doline reke Rone. Imao sam osecaj da mi uzareni vetar pali kosu, grlo mi je bilo suvo, oci upaljene a zubi puni peska. Cinilo mi se da cu poludeti.
Arapi se, medjutim, nijednom nisu pozalili na vetar i vrucinu. Samo su slegali ramenima i govorili - MAKTUB - sto ce reci " TAKO JE ZAPISANO "
Cim se nevreme smirilo, dali su se na posao. Poceli su klati jagnjad znajuci da ce ionako uginuti, pa su hteli spasti barem ovce. Zatim su poterali ovce prema jugu, na vodu, a sve su to cinili smireno, bez reci optuzbe ili zaljenja nad desetkovanom stokom. Plemenski poglavica je cak izjavio da gubitak i nije bas tako velik. "Mogli smo sve izgubiti, ali nam je zahvaljujuci Bogu - ostalo cetrdeset posto ovaca, koje ce nam pomoci da pocnemo iznova".
Secam se jos jedne zgode kad nam je usred pustinje pukla automobilska guma, a rezervne nije bilo. Izvan sebe od besa upitao sam Arape sta da radim. Podsetili su me da mi ljutnja nece pomoci, da ce mi dapace, biti jos gore budem li se nepotrebno uzbudjivao. Probusena guma je volja Alahova, govorili su, i covek je tu nemocan. Krenuli smo, dakle, plazeci u automobilu nagnutom na jednu stranu, ali smo se nakon nekoliko metara opet zaustavili. U rezervoaru nije bilo ni kapi benzina! Arapski poglavica samo je izustio: Maktub. Umesto da izgrdi vozaca sto nije mislio na benzin, smireno je krenuo pesice. Posli smo za njim pevajuci!

Sedam godina medju Arapima uverilo me je da su neuroticari, ludaci i alkoholicari Amerike i Evrope proizvod naseg brzog zapadnjackog nacina zivota i takozvane civilizacije.

Dok sam ziveo u Sahari nisam imao nikakvih briga. Tamo sam, u Alahovom vrtu, otkrio vedrinu, zadovoljstvo i telesno uzivanje za kojima zapadni svet ocajnicki tezi, a retko kada postize.

Neki ljudi preziru filozofiju fatalizma. Mozda su u pravu, ko zna? Meni se ponekad cini da je covekov zivot na neki nacin cesto unapred odredjen.

Gledajuci u proslost, sve vise dolazim do zakljucka da su na moj zivot uticali dogadjaji nad kojima nisam imao nikakve moci. Arapi to nazivaju - Maktub ili Kismet - to jest volja Alahova. Zvali mi to kako nam drago, istina je da postoji nesto sto upravlja nasim zivotima.

"... ja znam, da sam do dana danasnjeg, sedamnaest godina nakon sto sam napustio Saharu, sacuvao vedru smirenost prema neizbeznom, a to sam umece naucio od Arapa. Ta mi je filozofija pomogla da postignem smirenje kakvo mi nebi mogli pruziti svi psihijatri ni lekovi ovog sveta..."

Naravoucenije

Vi i ja nismo muslimani. Ne zelimo biti fatalisti. Ipak, kad nam zivotima pocne vitlati podivljali vetar protiv koga se ne mozemo boriti, najbolje nam je prihvatiti neizbezno te pokusati spasiti sto se spasiti moze tek onda kada vetar jenja i oluja se sasvim smiri.....
[Vrh] Go down
COVEK_ZVER
Junior
Junior

Broj poruka : 267
Datum upisa : 03.11.2008

PostajNaslov: Re: POBEDITI BRIGE   22.01.09 20:46

Sto teza zivotna iskustva prozivite bolje po vas...
Nekad nije lose izgubiti sebe. Nikad ne znate sta cete posle naci kad se pronadjete.
Mozda vam se dopadne.
[Vrh] Go down

POBEDITI BRIGE
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.